Forumul serialelor TV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul serialelor TV

Va oferim o colectie diversificata de seriale. Cele mai noi recenzii, stiri si informatii din lumea serialelor TV.
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Bine ai venit pe forumul serialelor TV !

Distribuiţi | 
 

 Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
miss.ankee
miss.ankee
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 846
Puncte : 2569
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 10/08/2010

Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen _
MesajSubiect: Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen   Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen I_icon_minitimeMier Aug 11, 2010 12:23 am

Jane Austen - Mandrie si prejudecata

Mandrie si prejudecata este un roman de dragoste, aflat pe locul 2 in topul celor mai iubite carti din Marea Britanie. Povestea clasica cu dragoste si neîntelegeri este plasata în Anglia sfârsitului secolului 18. Cele cinci surori Bennet au fost crescute sub stricta îngrijire a mamei lor care se concentreaza doar asupra gasirii unor soti fiicelor ei care sa le asigure din punct de vedere financiar o stabilitate. Însa, inteligenta si curajoasa Elizabeth se straduieste sa-si traiasca viata într-o perspectiva mai larga. Când bogatul celibatar Dl. Bingley îsi stabileste resedinta într-un conac din apropiere, familia Bennet începe sa abuzeze de acesta. In cercul de prieteni ai barbatului veniti din Londra si fluxul de tineri ofiteri militari veniti în zona, cu siguranta vor exista pretendenti pentru surorile Bennet. Cea mai mare dintre surori, Jane, senina si frumoasa, pare sa-i fi cucerit inima domnului Bingley. Lizzie face cunostinta cu Dl. Darcy, un barbat aratos dar si – asa cum pare a fi – snob, si astfel începe o batalie a sexelor. Multitudinea de sentimente ce decurg din toate acestea nu lasa pe nimeni neschimbat si inspira familia Bennet si pe toti ceilalti sa-si reafirme conceptiile despre ce conteaza mai mult în viata.
Sus In jos

ddme
Figurant
Figurant

Gemeni Caine
feminin Numarul mesajelor : 15
Puncte : 7
Data nasterii : 27/05/1994
Varsta : 29
Data de inscriere : 17/08/2010

Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen _
MesajSubiect: Re: Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen   Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen I_icon_minitimeMar Aug 17, 2010 6:09 am

Inca citesc cartea, nu am terminat-o, dar am vazut filmul. Oricum amandoua imi plac foarte mult. Imi place stilul lui Jane Austen. Mandrie si Prejudecata chiar e una dintre cartile mele preferate. M-a captivat si asta se intampla rareori in cazul meu. De la mine are un 10 Smile si tin sa spun ca este un roman ce merita citit.
Sus In jos
 

Mândrie şi Prejudecată - Jane Austen

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul serialelor TV :: FREE TIME :: Carti / Books-